Yapay Zeka Nedir?

Dünya büyük ihtimalle tarihteki en büyük değişimi geçiriyor. Bunun sebebi de teknolojik gelişmeler. Örneğin; yeni çıkan binlerce telefon, robotlar, yapay zeka, internet, bilişim teknolojileri…

Yapay zekanın amacı, toplanılan milyarlarca veriyi çok kısa bir sürede algılayıp, işleyip, mantık yürütüp gerektiğinde sorun çözerek analiz etmektir. Bu algoritmanın temelinde insan zekasının yapabildiği faaliyetleri yapabilmek ve aynı zamanda muhakeme yeteneği de vardır.

Aslında günlük hayatımızda birçok sefer yapay zeka kullanıyoruz. Bunlardan bir tanesi Apple’ ın Siri uygulaması. Bu uygulamaya herhangi bir soru sorduğunuzda Google veya Wikipedia gibi kaynakları kullanarak size en iyi şekilde cevap verebiliyor. Sadece cevapla kalmayıp adeta size asistanlık yapıyor. Örneğin; konuşarak rehbere birini kaydedebilir, mesaj yazabilir, arayabilir, alarm kurabilirsiniz.


Android işletim sistemli telefonlarda kullanılan Google Now uygulması sizinle sohbet edebiliyor. Örneğin; avm ye gitmek istiyorum dediğnizde sizi avmye yönledirir. Ardından oraya ne kadar sürede varırım dediğinizde ‘ora’ nın neresi olduğunu biliyor, yani konuşmanızın devam ettiğini anlayabiliyor. Ricardo Quaresma kimdir diye sorduğunuzda kim olduğunu söylerken ardından o kaç yaşında dediğinizde kimi sorduğunuzu tekrar ettirmeden bu soruyu cevaplayabilir. Bu durum insanlar için normal gibi gözükse bile bir telefon için son derece üst düzey bir hareket.

Sürücüsüz arabalar yapay zekanın en büyük örneği. İnnanılmaz bir teknolojiye sahip bu arabalar bir sürücüye gerek duymadan, bünyesindeki gerekli sensörlerler tarafından etrafını analiz ederek kaza yapmadan yoluna devam edebiliyor. Kendi kendine evin odalarını dolaşıp yerleri süpüren akıllı süpürgeler de yapay zekanın bir diğer örneği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir