Yönetim Bilişim Sistemleri Maaşları

Öncelikle teknonoloji ve bilişim dünyasının hızla gelişmesiyle birlikte birçok yeni alan meydana geldi, bununla birlikte yeni meslekler ortaya çıktı ve önümüzdeki yıllarda da çıkmaya devam edecek. Bu sirkülasyon beraberinde kafalara soru işaretlerini de getirmeye başladı, insanlar bu yeni çıkan meslekleri merak etmeye başladı. Bu yazımda Yönetim bilişim sistemleri nedir? Yönetim bilişim sistemleri ne iş yapar? Yönetim bilişim sistemleri ne kadar maaş alır? Çalışma alanları nelerdir? Nerelerde çalışır? gibi soruların cevabını açıklayacağım.

Yönetim Bilişim Sistemleri 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Türkiye’ de ilk YBS bölümü 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ nde kurulmuş olup günümüzde 35 üniversitede faaliyet göstermektedir. Eşit ağırlık puan türüne göre öğrenci alır. Yönetim Bilişim Sistemleri (Menagement İnformation Systems) bölümü programlama bilen yöneticiler yetiştirmeyi amaçlar.

Bilişim dünyasındaki hızlı gelişmenin hayatımızı nasıl etkilediğini biliyorsunuz. Bir işletme için gerekli sistemleri yönetebilmek için bilişim altyapısına sahip olmak gerekiyordu. Bu da YBS yi oraya çıkardı.BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI İLE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Bilgisayar programcılığı 2 yıllık önlisans bölümüyken Yönetim Bilişim Sistemleri 4 yıllık lisans bölümüdür. Pc programcılığı bölümü sadece programlayı öğrenir uygulama yazar geliştirmeyi amaçlar, YBS ise öğrencilere algoritmayı, çeşitli yazılım dillerini, programlamayı, uygulama yazıp geliştirmeyi öğretirken aynı zamanda bu geliştirdiği uygulamayı pazarlamayı öğretir. Yönetim Bilişim Sistemlerini programcılıktan ayıran temel faktör de budur. YBS programlama bilen yöneticiler yetiştirir.YBS MEZUNLARI NE KADAR MAAŞ ALIR?

Ybs mezunları formasyon alıp bilgisayar öğretmeni olabilirler. Türkiye şartlarına göre bir ybs mezunu ortalama 3000 tl maaş alır (donanıma göre değişir).
3 yıl tecrübeye sahip olursa maaşı 4000 tl olur
5 yıl üstü tecrübeye sahip olursa 5 bin ila 7 bin tl arasında bir maaşa sahip olabilir.YBS CİLER NE İŞ YAPAR?

– IT Uzmanı
– İş Analisti
– Network Uzmanı
– Veri Madencisi
– İş Zekası Uzmanlığı
– E-Ticaret Uzmanı
– Google AdWords Uzmanı
– Web Programcılığı ve Tasarımı
– Sosyal Medya Uzmanı
– Sistem Analisti ve Tasarımcısı
– Proje Uzmanı/Yöneticisi
– İnsan Kaynakları Uzmanı/Yöneticisi
– Satış-Pazarlama Uzmanı/Yöneticisi
– Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı
VE GEREKLİ TECRÜBELER SAĞLANDIĞI TAKDİRDE Chief Executive Officer(CEO)’a kadar yolu var.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir