Android Uygulama Gizleme

Cihazınıza yüklediğiniz yetkisiz uygulamalar tarafından erişilebilen birçok kişisel veri var. Tüm önemli dosya ve klasörlere dosya yöneticisi aracılığıyla erişilebildiğinden, yetkisiz veya kötü amaçlı uygulamaların yalnızca bu özel verilere erişmek için depolama izinlerine ihtiyacı vardır.

Yetkisiz veya kötü amaçlı bir uygulamanın depolama izinlerine sahip olması kesinlikle mümkündür. Kötü amaçlı uygulamalar genellikle yükleme sırasında depolama izni ister. Genellikle belirli uygulamalara verdiğimiz izinleri göz ardı ederiz, ancak bu küçük şeyler ciddi gizlilik ve güvenlik sorununu artırabilir. Android uygulama gizleme (rootsuz).

Özel Verilerinizi Android Uygulamalarından Koruyun

Bu yüzden burada, izniniz olmadan medya dosyalarınıza erişmek için uygulamalara izin vermeyerek verilerinizi özel yapmanıza yardımcı olacak harika bir yol var. Devam etmek için aşağıda tartışılan tam kılavuza bir göz atın.

1. Android akıllı telefonunuzu şifreleyin

Android akıllı telefonu şifrelemek, özel verilerinizi Android uygulamalarından korumanın en iyi yollarından biridir. Akıllı telefonunuzu şifrelemeyi seçerseniz, tüm telefonun verileri okunamayan ve karıştırılmış bir biçimde saklanır. Android işletim sistemi, akıllı telefonunuzu korumak için standart bir disk şifreleme sistemi olan dm-crypt kullanır. Dolayısıyla, uygulamalar içeren biri PIN’inizi, şifrenizi veya desen kilidinizi bilmiyorsa, verilerinize erişemez.

Cihazın şifrelenmesinin tamamlanması bir saat veya daha uzun sürebilir. Bu nedenle, şifreleme işlemine başlamadan önce telefonunuzda en az% 80 pil kaldığından emin olun. Akıllı telefonunuzu şifrelemek için Ayarlar> Güvenlik> Şifreleme’ye gidin . Şifreleme altında, ‘Telefonu Şifrele’ye dokunun ve ekrandaki talimatları izleyin.

DonkeyGuard’ı kullanma

DonkeyGuard, kullanıcıların uygulama izinlerini yönetmesine izin veren bir Xposed Modülüdür. Bir Xposed modülü olduğundan, telefonunuzda bir Xposed çerçevesi yüklü olmalıdır. Telefonda uygulama gizleme programı özel verilerinizi Android uygulamalarından 2019 korumak için DonkeyGuard’ı nasıl kullanacağımıza bakalım.

Adım 1 . Her şeyden önce, bir Xposed yükleyici sadece rootlu bir android yüklenebilir gibi rootlu bir android gerekir, bu yüzden android  süper kullanıcı erişimi için devam etmek için android root izni vermeniz gerekir .

Adım 2 . Android cihazınızı rootladıktan sonra, Xposed yükleyicisini Android’inize yüklemeniz gerekir. Xposed Installer’ı Android’e Yükleme kılavuzumuzu takip edebilirsiniz 

Adım 3. Artık Android’inizde bir Xposed çerçevesine sahip olduktan sonra ihtiyacınız olan tek şey , cihazınızda yüklü uygulamalar için medya erişimini yönetmenizi sağlayan DonkeyGuard – Güvenlik Yönetimi  uygulaması olan Xposed modülüdür  .

Adım 4. Şimdi uygulamayı cihazınıza yükleyin ve bundan sonra modülü Xposed yükleyicide etkinleştirmeniz gerekir. Şimdi, modülün cihazınızda mükemmel şekilde çalışması için cihazınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Adım 5. Şimdi uygulamayı başlatın, cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları göreceksiniz.

Adım 6. Şimdi uygulamaların iznini düzenleyin. Gereksiz tüm izinleri iptal etmeniz yeterlidir.

Hepsi bu kadar! Özel verilerinizi uygulamalardan korumak için Donkeyguard’ı bu şekilde kullanabilirsiniz.

Uygulamaları Yüklerken İzinlerini Kontrol Edin.

Genellikle uygulamanın yüklemeden önce sorduğu izinlere dikkat etmiyoruz. Google Play Store gibi güvenilir kaynaklardan uygulama indirmenin, uygulamaların amacının iyi olduğu anlamına gelmediğini belirtmek gerekir. Örneğin, ortam ve depolama izinleri isteyen bir el feneri uygulaması bir anlam ifade etmiyor. Bu nedenle, hassas verilere erişim istiyorsa kuruluma devam edip etmeyeceğinizi dikkatlice düşünün.

Yüklü Uygulamaların İzinlerini İnceleyin

Android işletim sistemimiz, tek bir uygulamanın iznini yönetebileceğimiz güzel bir özellik sunuyor. Ancak, seçeneği almak için Android 6.0 Marshmallow veya daha yeni bir sürüme sahip olmanız gerekir.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir