Blog Yazarlığı Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzde kişisel bir internet sitesi kurup blog paylaşmak çok da zor değil, asıl zor olan kaliteli, özgün ve akıcı içerikler üretmek. Peki blog yazarlığı yaparak para kazanılır mı? Blog yazarlığı sitesi açarken dikkat edilmesi gereken konular neler?

Belirli bir konuda blog yazarak insanlara ulaşmaya çalıştığınızda ilk olarak bir internet sitesi açmanız gerekiyor.

Örneğin; Blogger platformu tamamen ücretsiz bir şekilde kendi kişisel sitenizi kurup bu site üzerinden yazılar yazmanızı sağlıyor. Bu işe yeni başlayanlar için ücretsiz olması çok iyi bir avantaj çünkü kaybedecek bir şeyiniz yok. Boş zamanlarında blog yazmak isteyen , hem kendini geliştirip aynı zamanlarını verimli bir şekilde kullanmak isteyen biri Blogger platformunu kullanarak kendi sitesini açıp çeşitli yazılar yazabilir. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Site isminiz kısa, etkileyici ve akılda kalıcı olmalı. Yazılarınız özgün, akıcı, SEO uyumlu olması gerekiyor. Yazılarınızın SEO uyumlu olması sizin sitenizi arama motorları sıralamanızda daha üst sıralara çıkartır ve buna bağlı olarak siteniz daha fazla kişiye ulaşmış olur. Sitenizi açtıktan 6 ay sonra blogger para kazanma özelliğiniz aktif olur ve başvuru yaparak para kazanabilirsiniz.

Her makalenizde görsel olması gerekiyor. Yazılarınızda paylaşmak için telif hakkı olmayan kaliteli resimler ekleyin. Bu makaleyi daha iyi gösterecektir. Yazdığınız makaleler en az 300 kelime olmalı.

Başka sitelerden içerik çalmayın. Kopyala yapıştır yaparsanız kendi fişinizi çekmiş olursunuz. Çünkü Google’ın son derece gelişmiş Duplicate Content (kopya içerik) yakalama algoritmaları var. Yani copy-paste yaparsanız aramalarda en geriye gideriniz ve kimseye ulaşamazsınız.

Yazıların altına paylaş butonu eklyip sosyal medya hesaplarında paylaşılmasını sağlayın. Bu size yüksek miktarda ziyaretçi geitrecektir.

Blog Sitenizde Reklam Alarak Para Kazanma Yolları

Siteyi belirli bir düzene sokun belli konularda makale yazın ve bunun dışına çıkmamaya çalışın. Örneğin; sağlık, teknoloji, moda, magazin, spor, futbol, haber, film, dizi, fragman, finans, ekonomi, ticaret gibi… Kişisel sitenizde kaliteli ve özgün yazılar yazarak okuyucu kitlenizi artırdıktan sonra, piyasadaki en gelişmiş reklam yayın servisi Google Adsense aracılığıyla tıklama başına para kazandıran reklamlar alabilirsiniz.   
Üstelik reklamlar sizin sahip olduğunuz ziyaretçi kitlesine uygun olarak gelecek.

Kaliteli ve özgün reklamlar yazın. 15-20 makaleye sahip olduysanız Adsense başvurusu yapın. Hesebınınızın uygun görülmesi dahilinde reklam almaya başlayacaksınız. Daha fazla reklam tıklanması için özgün yazılar yazmalı, sitedeki reklam yerleşimini doğru bir şekilde ayarlamalısınız. (2 ila 3 reklam öneriliyor.)

Ayrıca satış ortaklığı yoluyula yazdığınız yazıların içeriğiyle ilgili faaliyet gösteren firmalardan reklam talep edebilirsiniz. Bu sizin için ayrı bir gelir kaynağı olacaktır.

Farklı Reklam Teklifleri Alabilirsiniz

Blog sitenizde kaliteli ve özgün yazılar yazdığınızı düşünüyorsanız daha fazla kişiye ulaşmaya çalışın. Popüler sosyal medya sitelerinden hesap açıp, sitenize buradan ziyaretçi çekebilirsiniz. Yazılarınızı okuyup beğenen ziyaretçiler size belli bir ücret karşılığında farklı yazılar yazdırmak isteyebilir. Buradaki en önemli ziyaretçilerin size ulaşabilmesini sağlamak. İnsanların size ulaşmasını sağlamak için iletişim bölümü oluşturun. Buradan size farklı yazarlık teklifleri gelebilir. Teklifler geldikçe yazdığınız içeriklerin seviyesine göre para kazanacaksınız. Kazanacağınız para, hangi sektörde yazı yazdığınıza göre değişir. Ortalama tıklama başına 25-30 kuruş para alırsınız. Reklama tıklamış olan insanlar bu reklam üzerinden alışveriş yaptığı takdirde sizin tıklama başına maliyet değeriniz yükselir ve bu sayede daha fazla para kazanmış olursunuz. Her ne olursa olsun ilgi duyduğunuz ve belli bir bilgi birikimine sahip olduğunuz sektörlere yönelin. Yoksa yaptığınız işten zevk almazsınız ve sonuç hüsran olabilir. Bilgili olduğunuz bir alanda yazı yazmak sizin için daha iyi olur.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir