Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişisel web sitesi açmak için ilk yapmanız gereken bir domain firmasından domain (alan adı) satın almak. Alan adı alırken dikkat etmeniz gerekn etkenler var. Peki bu etkenler neler? Domain alırken nelere dikkat etmeli? Nasıl bir domain alınmalı?

Öncelikle aldığınız alan adı sitenizin ismi olacak. Bu yüzden domain ismi akılda kalıcı olmalı

Açacağınız sitenin konusuna göre anahtar kelime araştırması yapın. Arama motorları üzerinde en fazla aratılan kelimelerden birini domain olarak alırsanız sitenize daha fazla ziyaretçi gelecektir.

Alan adı uzantısına dikkat edin. Piyasada birçok uzantı mevcut, bunlardan bazıları .com .net .org .biz .xyz Şu anda dünyada en fazla talep edilen ve en fazla kabul göre web site uzantısı .com’dur. Bu yüzden .com uzantılı bir site açmanız sizin için iyi olacaktır. Domain satın alma sitelerinden isim araştırması yapabilirsiniz

Domain satın alma

Alan adınız kısa olmalı. Alacağınız alan adını olabildiğince kısa tutmya çalışın. Almak istediğiniz isim daha önceden başkası tarafından alınmış olabilir bunun için domain sorgulama sitelerini kullanabilirsiniz. Domaininiz 15 harften uzun olmasın.

Alacağınız isim sitenizin konseptiyle orantılı olsun. Bir alan adını sadece beğendiğiniz için almayın aynı zamanda yapacağınız işle uyuşması lazım. Örneğin; futbol sitesi açacaksanız adınız sporla ilgili olmalı finans ya da ekonomiyle değil.

Piyasada ticari faaliyette bulunan bir şirketin ya da markalaşmış bir sitenin isminden esinlenmeyin. Mobil teknoloji sitesi açacaksanız www.iosphones.com gibi isimler almayın. Basit bir site açtığınızı sanarken bir anda davalık olabilirsiniz. Alacağınız isim sade, akılda kalıcı, olabildiğince kısa, işinizle ilgili, anhatar kelimelerden oluşmalı.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir