En Kolay Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayarlar zamanla yavaşlayabilir. Bu konu sistemi hızlandırayım derken yavaşlatan arkadaşlar için gelsin 

İlk olarak her hızlandırma programının sistemi hızlandırmadığını belirtelim. Bununla birlikte bilgisayarda kurduğumuz çeşitli programlar sistemin açılış hızını çok düşürür.
Genel olarak her bilgisayarda olan ve sistemi adeta sömüren uygulamlara genel bakış atalım:

1-Skype

=> SkypeHost.exe adı altında siz programı kapatsanız dahi arka planda çalışan ve yaklaşık 250-300 MB gibi büyük miktarda bellek tüketen bir uygulamadır.Kapatılması mümkün değildir.Görev yöneticisinden kapatılmaya çalışınca “Erişim Engellendi” hatasıyla karşılaşılır. Veya hiç tepki vermez.

Nasıl Kaldırırız? => Aslına bakarsanız bilgisayarınıza bir kez Skype kurduğunuz zaman bu her daim sisteminizde çalışır. Skype kaldırsanız bile bu uygulama arka planda bellek sömürmeye devam eder. Bazen kendisini svchost.exe adı altında birleştirir ve görünmesi zorlaşır. Skype kaldırsanız dahi silinmez.Tek yolu Unlocker.

Unlocker bir kilit açma programı.Şöyle açıklayalım, silemediğiniz ve erişim izni olmayan bir dosyanız var. Unlocker ile sağ tık yaparak rahatça silebilirsiniz.

http://www.tamindir.com/unlocker/

Programı kurduktan sonra görev yöneticisinden SkypeHost.exe işlemini bulun. Sağ tık dosya konumunu aç tıklayın. Ardından programın üstüne sağ tık yaparak Unlocker seçin. Unlocker açıldığında işlemler bölümünden “Sil” seçeneğini seçin.Büyük ihtimalle silinemiyor bir sonraki başlatmada silinsin mi? diyecek. Evet diyelim.
Şimdi ise sistemi yeniden başlatalım.Açıldığında bilgisayarınız SkypeHost.exe belasından kurtulmuş ve RAM’iniz ferahlamış olacak.
Unutmayın:Skype’ı Web üzerinden de kullanabilirsiniz. Uygulamayı kurarak sistemi yormanın bir anlamı yok!

https://web.skype.com/


– Java Schedule Updater
Bu programın amacı anlık olarak Java güncellemelerini denetleyerek, güncellemeyi anında kurmak (sistemin ırzına geçmek de denebilir). Parantez içini merak ediyorsunuz sanırım.Beni haftalarca delirten bu anlık güncelleme eklentisi nedeniyle, internet hızım %50 düştü, uygulamalar rahat çalışamaz oldu ve antivirüs önüne gelen her şeye virüs demeye başladı. İlginç gelebilir ancak yan etkileri çok fazla.Sebebi ise anlık olarak (5 dakikada bir) Java tht solidstar resmi sitesinden güncelleme verilerini çekmesi, bunu yaparken aşırı bellek tüketmesi ve bellek tüketirken de antivirüsün bu durumu şüpheli görüp tarama yapması. Bunların üzerine sistem beyaz bayrak çekti. Teslim oldu adeta.
Durumu anlayınca ise çözüm bu programı düzenli olarak durdurmaktır.

Nasıl Kaldırırız?

Aslında çok basit.Denetim masasına girerek Java Kontrol Panelini açıyoruz.Ardından Update “Güncelleme” kısmından aşağıdaki resimde gösterilen “Check for updates Automatically” yani Güncellemeleri otomatik olarak denetle kutucuğunun yanındaki tik işaretini kaldırıyoruz.Eğer işaretliyse tabii   
Bunun ardından sistemi yeniden başlatıyoruz.Sorunumuz çözüldü 

– TeamWiever

Aslında hepimizin yakından tanıdığı kısaca “Tw” olarak adlandırılan dost canlısı program ^^.Fakat koynumuzda yılan beslemişiz. Tw’nin bazı sunucu verilerini aktarabilmesi için anlık olarak arkada çalışan bir uzantısı mevcut. Dosya konumunda bulunan TeamWiever(turkhackteamsolidstar)_Service.exe programı sürekli olarak sistemizinde çalışıyor. Msconfig ayarlarından Tw yi devre dışı bıraksanız dahi açık olan bu programı ne yazık ki kapatmanın tek yolu el ile kapatmak.
Neyse ki program herhangi bir “Erişim Engellendi” hatası vermiyor bize (Dost canlısı demiştim ya   ).

Nasıl Kaldırırız? => Aslında bunu kaldırmanın tek yolu Tw’yi sisteminizden kaldırmak. Fakat eğer sık sık kullanıyorsanız ve ihtiyacınız olduğunda uzun süreli indirme ve kurma işlemi yapmak istemiyorsanız ben kaldırmanızı tavsiye etmem. Sadece 5 saniye ayırarak bu “Dost canlısı (  ) ” programı kapatabilirsiniz.
Ctrl+Shift+Esc (veya görev çubuğundan sağ tık görev yöneticisi) , İşlemler, TeamWiever(32bit) Görevi sonlandır.
Bu kadar basit bir işlem ile kapatabilirsiniz.Sadece 5 saniyenizi alır (evet saydım).

– Nvidia – ATI – AMD – Intel Driver

Aslına bakarsanız bu bir görüntü sürücüsü.Merak etmeyin bunu kapatırsanız ekran gitmez 
Şöyle ki bu görüntü sürücüsü genelde Nvidia ekran kartlarında arka planda çok yoğun şekilde çalışır. RGB Analog sinyallerindeki kırılmaları önlerler. Fakat zaten bu işlem 2006 model ekran kartlarında bile otomatik olarak yapılıyor.Gereksiz işlem kısaca 

Nasıl Kaldırırız?
Görev yöneticisi ve işlemler sekmesinden sürücüyü bulup kapatabilirsiniz. Ben çok fazla yorduğunu düşünmüyorum ancak yine de söyleyeyim 

Tavsiyeler

Gelelim altın değerindeki tavsiyelere.Öncelikle sisteminizin hızlı açılması için başlangıçta antivirüs haricinde hiç bir program çalışmasın.
Temp klasörünüzü düzenli olarak temizleyin.
Asla ama asla CCleaner kullanmayın!Düzenli olarak kullanılan CCleaner, bir süre sonra işlemlerinizi kaydediyor ve geri yükleme noktalarını siliyor.Bu da sistemin hata ile karşılaşması sonucunda geri yükleme olanağını sıfırlıyor.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir