Google Tarafından Satın Alınan Şirketler

Google’ın temelleri 1996 yılında ABD’nin California Eyaletinde atıldı. Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Larry Page ve Sergey Brin proje olarak bir arama motoru yapma çalışmalarına başladılar. 1998 yılında bir domain adresi satın aldılar ve Google şirketini kurdular.

2001 yılında 1 milyar kullanıcıya sahip olarak piyasayı altüst etmeye başladı. Zamanla insanların en fazla tercih ettiği ve aynı zamanda stabil bir arama motoru haline geldi.

Google günümüzde yalnızca arama motoru olmaktan çıkıp, dünyada önemli bir marka değerine sahip bilişim şirketi haline geldi. An itibariyle 142 milyar dolar marka değeriyle dünyanın en değerli markaları arasında 3. sırada yer alıyor. Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan google aynı zamanda birçok markayı da bünyesinde bulunduruyor. Bunları sizler için derledik.

Youtube

Google 2006 yılında piyasanın en iyi video platformu olan Youtube’u 1.65 milyar dolara satın aldı. Youtube 2005 yılında kuruldu. şirketin merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin California şehrinde bulunuyor.

Dmarc Broadcasting

Google 2006 yılında bir reklam şirketi olan Dmarc Broadcasting’i 102 milyon dolara satın aldı.

Doubleclick

Google 2007 yılında yine bir reklam şirketi olan Doubleclick’i 3.1 milyar dolar fiyata satın aldı.

Postini

Google şirketi 2007 yılında 625 milyon dolara Postini’yi satın aldı

Admob

Google 2009 yılında dünyanın en büyük küresel mobil reklam platformlarından biri olan Admob’u satın aldı. Admob sözcüğünün açılımı adversiting on mobile’in kısaltmasından meydana gelmiştir. 2006 yılında kurulan ve faliyete geçen bu şirketin merkezi California’dır.

Slide.com

Google 2010 yılında bir yatırım daha yaparak Slide.com’u satın aldı.

On2 Technologies

Google 2010 yılında 133 milyon dolar fiyata On2 Technologies’i bünyesine kattı.

Admeld

Google 2011 yılında admeld’i satın aldı.

Motorola Mobile

Google 2011 yılında 12.5 milyar dolar fiyata Motorola Mobile’ı bünyesine kattı. Piyasada büyük yankıya sebep olan bu satış sonrası işler Google’ın istediği gibi olmadı. 2014 yılında Google, Motorola Mobility birimini 2.91 milyar dolara Lenovo’ya sattığını açıkladı.

Next Labs

Google 2014 yılında 3.2 milyar dolara veri merkezli güvenlik sistem şirketi olan Next Labs’ı satın aldı.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir