Menü Kapat

İnteraktif vergi dairesinden ehliyet harcı nasıl yatırılır?

Ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olduktan sonra gerekli eğitimleri alıp yazılı ve direksiyon sınavını geçmeniz gerekir. Bu sınavlara girmek için ödemeniz gereken belli bir ücret var. Bu ücreti interaktif vergi dairesi aracılığıyla çok kolay bir şekilde kredi veya banka kartınızla ödeme yapabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi son derece güvenlidir. Ehliyet harç bedeli ve ehliyet değerli kağıt bedelinizi ivb.gib.gov.tr adresinden hızlı ve güvenilir bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Ehliyet kursuna yazıldığınızda sizden belli bir miktar kurs ücreti alırlar. Kurs fiyatları 2016 da yapılan düzenlemeyle valilik tarafından belirlenmektedir. İlk olarak yaklaşık 2 haftalık eğitimi tamamladıktan sonra e-sınav a girmeniz gerekir. E sınav ücretini anlaşmalı banka atmlerinden ödeyebilirsiniz. Esınavı geçenler direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Direksiyon sınav ücretini yatırarak sınava girilir, başarı ile tamamlayan sürücüler ehliyet almaya hak kazanır.

2019 Ehliyet Harcı Ne Kadar?

  • A, a1, a2 ehliyet için 203 tl
  • B ehliyet için 613 tl
  • F-h ehliyet için 203 tl
  • C-d için 1023 tl

Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli 165 tl ve polis vakı için 31 tl ödeme yapmanız gerekiyor.

Ehliyet harcı nasıl yatırılır?

Öncelikle ivd.gib.gob.tr adresine girin. Sitenin sağ tarafında bulunan harç ve değerli kağıt bedeli ödeme bölümüne tıklayın. Karşınıza bu ekran gelecek.

Karşınıza çıkan ekrandan sürücü belgesi harcı ödeme bölümüne tıklayın. Aynı işlemi sürücü belgesi değerli kağıt bedeli için de yapmanız gerekecek.

Karşınıza bu ekran gelecek. Bu bölümden tc kimlik numarası, ad, soyad, il, ilçe, vergi dairesi malmüdürlüğü, almak istediğiniz sürücü belgesi tipini girdiğinizde ödemeniz gereken harç bedeli ekranda yazar. Öde butonuna basarak kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi girdikten sonra sorunsuz bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Bir daha belirtmek istiyorum bu sistem tc vergi dairesine bağlıdır ve resmi bir sistemdir. Geleneneksel vergi dairesine olan yükü hafifletmek için kurulmuştur. Bu sayede insanlar ödemekle yükümlü olduğu vergi bedellerini hızlı bir şekilde ödeyebilmektedir.

Polis vakfı ücreti nereye yatırılır?

Ehliyeti almak için yatırmanız gereken 31 tl tutarında polis vakfı ücretini herhangi bir ptt şubesinden yatırabilirsiniz.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir