Modemin internet ışığı kırmızı yanıyor, Çözüm?

İnternet kullanan herkesin başına gelen ya da gelebilecek bir durumdan bahsedeceğim. Bir gün uyandığınızda modemin ışığı kırmızı yanıyor olabilir. Son dönemde internet servis sağlayıcılarının dağıttığı modemlerin çoğunda böyle bir sorun var. Müşteri hizmetlerini aramadan önce yapmanız gereken küçük müdahaleler var.

Aslında sorunun kaynağı modeminizin santralden ip alamamasıdır. Modeminize internet erişimi sağlanıyor fakat santralden ip alamadığı için internete giremiyorsunuz. Peki bu problemin çözümü var mı?

Modemin ışığı kırmızı yanıyor ne yapmalıyım?

Bu problemi çözmek için öncelikle bağlantı kablolarını kontrol edin. Modeme bağlanan kablo yerinden çıkmış ya da oynamış olabilir, WAN(mavi renkli port) kablosunu çıkarıp yeniden takmanız gerekir. İnternet kablonuz duvardan geliyorsa duvardaki internet portunu da kontrol edin çıkarıp tekrar takın.

Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra modemin internet ışığı yanıyor, ve internete giremiyorsanız modemi resetleyip tekrar kurulum yapmanız gerekir. Resetleme işlemininin 2 yolu var, bunlardan biri

modemin arkasındaki reset butonunuyla power tuşuna 20 saniye boyunca basılı tutun sonra tarayıcınızın arama çubuğuna 192.168.1.1 yazıp aratın ve modem arayüzüne girin. Kulanıcı adı ve şifrenizi girip modem için kurulum yapın

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?

Adım 1. Tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.2.1 veyahut 192.168.1.1 yazın ve aratın.

Adım 2. Bu sayfada sizden kullanıcı isimi ve parola istenecektir. Bu bilgiler wifi modemin arkasında ya da altında yazar. Şayet modemin arkasında yazan şifreyi kabul etmezse; kullanıcı: admin şifre:1234, kullanıcı isimi: admin şifre: admin yazın. Bunlar en fazla kullanılan kombinasyonlardır. Yeniden kabul edilmezse müşteri hizmetlerini arayın.

Arayüzünden Modem Sıfırlama İşlemi

Tarayıcınızın arama çubuğuna 192.168.1.1 adresini girip aratın. Kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Bakım bölümünden yedekle ve geri yükle sayfasına girip sıfırlaya basın.

Yani yukarıda her şey Modemin internet ışığı kırmızı yanıyor ile ilgili. Bu harika yöntemle, kırmızı ışığı yanan modemi düzeltip bir şekilde internet erişiminizi kolayca açabilirsiniz. Umarım beğenirsin, paylaşmaya devam et. Hala herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız, aşağıya yorum yapman yeterli. Eğer tüm bunları yaptıysanız ve internet ışığı yine kırmızı yanıyorsa hizmet almış olduğunuz internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayın ve arıza kaydı bırakın.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir