Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Teknomaksi

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye’de 1 kişi 3.7 yılda bir cep telefonu değiştiriyor. Telefon alırken dikat edilmesi gereken bazı konular var. Öncelikle bütçeye dikkat edilmeli ve hangi ihtiyaçla telefon almak istendiği bilinmesi gerekiyor. Fotoğraf mı çekmek istiyosun, oyun mu oynayacaksın, ya da kolay bir şekilde not alabileceğin uzun pil ömrüne sahip bir cihaz mı arıyorsun? Özellikle hangi amaçla telefon aldığını bilerek filtreleyerek bir seçim yapmak gerekiyor. Önemli olan ihtiyacınızı belirleyebilmek

Fotoğraf çekmek istiyosan üst seviye bir cihaz alabilirsin, sahada zaman geçiriyorsan düşmeye dayanıklı, malzeme kalitesi yüksek bir cihaz alabilirsin, e-mail, yazışma, e-posta gibi işlerini telefondan yapıyorsan uzun pil ömrüne sahip bir telefon alabilirsin.

Kamera

Mobil fotoğrafçılıkla birlikte aslında elindeki cihazın ne kadar iyi fotoğraf çektiği çok önemli. Birden fazla kamera hayatımızıza bu yüzden girdi. Yakın geçmişte tek kameralı bir telefonla hayatımızı sürdürürken şimdi 3 hatta 4 kameralı telefonlar çıktı ve çıkmaya devam ediyor.

Kamerada diyafram değeri çok önemli. Kamerada direk megapixele baksak da diyafram değeri daha önemli. Diyafram, kameranın düşük ışıkta ne kadar iyi fotoğraf çekebileceğini belirler. F1.9, f2.0 f2.4 gibi değerlerle göstelir. Kameranın diyafram değeri ne kadar düşükse o kadar iyidir.Diyafram değeri f1.9 olan kamera f2.4 diyafram değerine sahip olan bir kameraya göre, düşük ışıkta daha iyi fotoğraflar çekebilir.

Depolama Alanı (rom)

Telefonun depolama kapasitesi de çok önemli. Depolama kapasitesi yüksek olan bir telefonla her zaman daha fazla fotoğraf saklayabilir daha fazla video çekebilir, film saklayabilirsiniz. Telefonu aktif bir şekilde kullanıyorsanız 16 gb değil de her ihtimale karşı 32 gb depolama alanına sahip bir telefon almanızda fayda var.

İşlemci

Telefondaki en önemli parça işlemcidir. İşlemci telefonun beyni gibidir telefondaki donanımların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. İstersen 16 gb ramin olsun işlemcin kötü olduktan sonra hiçbir işe yaramaz çünkü kötü bir işlemci her zaman sorun çıkarır. Isınır, oyunda donmalar yaşatır kısaca telefonu yere atıp kırmanıza bile neden olabilir. Telefon alırken mutlaka işlemciye dikkat edin.

Ram

İyi bir telefon almak istiyorsanız en az 4 gb rame sahip bir telefon almalısınız.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir