Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır

Telefonunuzda casus yazılım olup olmadığını mı öğrenmek istiyorsunuz? 2020’de Android Telefonun Dinlendiğini Algılamanın en iyi 6 yöntemine göz atın .

Hiç şüphe yok ki, gelişmiş akıllı telefonlar kusursuz ve daha çok temel dosyalarımızı saklayabileceğimiz küçük bir bilgisayar gibi. Yalnız depolama değil, akıllı telefonlar, dijital yaşamımızın keyfini sonuna kadar çıkarmak için bize yeterli imkanı sağlıyor.

Ancak bu dijital dünyada hiçbir şey tam olarak güvenli değil, akıllı telefonlar bile. Her zaman endişelenecek pek çok casus program vardır. Bilgisayar korsanları veya siber suçlular kişisel bilgilerinizi ele geçirmeniz için hiçbir taş bırakmayacaktır. Android akıllı telefonlar artık kullanılabilirlik açısından bilgisayarlara benzer halde olduğundan, Casus yazılımlar ve virüsler daha yaygın hale geliyor.

Android Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır (Android’de Casus Yazılımları Algılayın)

Aslında, dijital yaşamımızda, Gizlilik yaşamımızdaki en büyük sorunlardan biridir ve eğer birinin akıllı telefonunuzu casus yazılım yoluyla izleyip izlemediğinden endişeleniyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz. İşte bu makalede, Android’de casus yazılımları bulmanıza yardımcı olacak bazı yöntemleri paylaşmaya karar verdik. Yani, 2020’de Android’de Casus Yazılımların Nasıl Tespit Edileceğine, telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır bir göz atalım.

1. Olağandışı Davranışı Kontrol Edin

Telefonunuzda casus bir yazılım veya dinleme yazılımı yüklüyse, kesinlikle garip davranacaktır. Bu nedenle, alışılmadık ve garip telefon davranışları yaşıyorsanız, dinlenme olasılığınız vardır. Kullanıcıların Telefon ekranının açılması, otomatik olarak kapanması, garip sesler çıkarması, alışılmadık uygulamalar bulma vb. Gibi garip davranışları aramaları gerekir . Bunlar, Android’de Casus Yazılımları Bulmanıza yardımcı olur. Böylece telefonunuzun dinlendiği nasıl anlaşılır bulabilirsiniz

2. Pil Tüketimini Kontrol Edin

Telefonunuzu bir hafta kullandıktan sonra pil durumuna aşina olabileceğinizden oldukça eminiz. Fakat, yakın zamanda herhangi bir olağandışı pil boşaltma sorunu fark ettiyseniz, birisi telefonunuzu gözetliyor olabilir . Pil tüketiminin arkasındaki sebep basittir; Spywares ve dinleme uygulamaları, telefonunuzun pilini hızla tüketebilen GPS özelliğini kullanır.

3. Görüşmeler Sırasında Bip Sesini Kontrol Edin

Birisinin telefon görüşmelerinizi dinleyip dinlemediğinden endişeleniyorsanız, operatör ile arama esnasında olağandışı gürültü veya sesler aramanız gerekir. Genellikle, arama kaydetme uygulamaları gibi , insanlar telefon görüşmeleri esnasında basit bir bip sesi duyar . Kötü bir bağlantınız varsa, baz istasyonu ile aranızdaki mesafe fazlaysa arama kalitesinin kötüleşmesi beklenir, ancak arama sırasında alışılmadık bir ses duyarsanız veya düşük ses kalitesi yaşıyorsanız, aramalarınızın kaydedilme olasılığı daha yüksektir.

4. SMS Gelen Kutunuzu Kontrol Edin

Bu, Android’de Casus Yazılımları Algılamanın başka bir en iyi yoludur. Bazı casus program veya dinleme uygulamalarının bilinmeyen telefon numaralarına tuhaf ve alışılmadık kısa mesajlar ilettiği bulundu. Mesaj genellikle şifresinin çözülmesi gereken kodları veya sembolleri içerir. Bu nedenle, giden SMS için gelen kutusunu kontrol etmeniz gerekir. Telefonunuz dinleniyor mesajı fark ettiyseniz, telefonunuzun casusluk veya dinleme şansı daha yüksektir.

5. Sık Sık Yeniden Başlatma

Eğer eski bir Android sürümü kullanıyorsanız, Android’de rastgele yeniden başlatmalar gerçekleşir. Bununla birlikte, Android’in güncel bir sürümünü kullanıyorsanız, ancak yine de telefonunuz kendi kendine yeniden başlatılıyorsa, casus program yüklenmiş olabilir. Ancak, kararsız üçüncü taraf uygulamaları da bu tür sorunları ortaya çıkarabileceğinden, casus yazılımlar her zaman sık yeniden başlatma ve kapatmaların ardındaki olası neden değildir.

6. Veri Kullanımını Kontrol Edin

Casus program ve izleme uygulamaları bilgi alışverişi amaçlı olduğundan, bu uygulamalar telefonunuzun veri kullanımını önemli ölçüde artıtır. Bu nedenle, herhangi bir HD video izlemediyseniz veya herhangi bir oyun yüklemediyseniz, yine de veri kullanım sınırı aşmak üzere olur, o zaman Casus Yazılım uygulamalarını kontrol etmeniz gerekir. Google Play Store’da pek çok Android Veri Yöneticisi uygulaması vardır ve bunlardan herhangi birini internet kullanımınızı izlemek için kullanabilirsiniz .

İphone telefon dinlenir mi?

İphone telefonlar IOS işletim sistemine sahip olduğu için oldukça güvenlidir. İphone bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyi engellediği için casus yazılım sızma olasılığı çok düşüktür. Yani telefonun içine casus yazılımla birlikte dinlemek mümkün olmasa da operatör üzerinden şebekeye erişerek dinlemek mümkün olabilir.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir