Wifi Şifresi Öğrenme

Öncelikle günümüzde milyonlarca insan internet kullanıyor. Türkiye’de insanlar günde 4 saatini sosyal medyaya girerek geçiriyor. İnsanlar çeşitli sosyal medya platformlarında (instagram, youtube, facebook, twitter, pinterest) çok fazla vaktini harcıyor. Tüm bunları yapmak için sadece telefonun interneti yetmediğini göze alırsak ev interneti olmazsa olmaz haline geliyor. 2019 ocak ayı itibariyle ev internetlerinde adil kullanım kotası kalktı ve internet tamamen sınırsız hale geldi. Kullanıcılar adil kullanım kotasız internet sayesinde youtube, facebook, instagram, twitter gibi platformlara kotaya takılmadan kolay bir şekilde girmeye başladı. Ev ya da işyerlerine kurulan wifi modem sayesinde wireless ağının şifresini girerek kablosuz internete ulaşım sağlanıyor.

Wifi modemlerin şifresini unuttuğumuzda yapmamız gereken; modemin arayüzüne girip şifreyi öğrenmek. Bunun için bilgisayarınızın internet tarayıcısını açın.

Modem Arayüzünden Wifi Şifresi Öğrenme

Tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.2.1 ya da 192.168.1.1 yazın ve aratın.

Bu sayfada sizden kullanıcı adı ve parola istenecektir.

Bu bilgiler wifi modemin arkasında ya da altında yazar.

Eğer modemin arkasında yazan şifreyi kabul etmezse; kullanıcı: admin şifre:123456, kullanıcı adı: admin şifre: admin yazın. Bunlar en fazla kullanılan kombinasyonlardır.

Yine kabul edilmezse müşteri hizmetlerini arayın.

Wifi modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra ağ ayarlarına girin. Daha sonra kablosuz bölümüne giriş yapın. Burada modem şifresini görebilirsiniz. Aynı zamanda modem şifresini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Windows Bilgisayar Üzerinden Wifi Şifresi Öğrenme

Ekranın sağ alt köşesinde bulunan wifi simgesine tıklayın.

Buradan ağ ve internet ayarları bölümüne tıklayın.

Çıkan sayfada bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir bölümüne tıklayın.

Burada karşımıza bluetooth, ethernet, wifi bölümü çıkacak. Wifi bölümüne sağ tıklayıp duruma basın.

Çıkan sayfada kablosuz özelliklerine tıklayın.

Üst kısımdan güvenliğe tıklayın karşınıza ağ güvenlik anahtarı çıkacaktır.

Karakterleri göstere tıklayıp şifrenizi görebilirsiniz.

Andoid Telefondan Wifi Şifresi Öğrenme

Telefondan wifi şifresi öğrenmek için telefona root işlemi uygulamanız gerekiyor. Yani telefona bazı izinler vermeniz lazım. Root işlemi yasal olmadığı için sizinle paylaşamıyoruz. Fakat daha önce telefona root attıysanız yani telefonunuz rootluysa dosya yöneticisine girin.

Telefonunuzda dosya yöneticisi yoksa Es File Exploler uygulamasını indirin.

‘Data’ klasörüne girin daha sonra ‘misc’ ve ardından ‘wifi’ bölümüne girin.

Bu klasör içinde ‘wpa_supplicant.conf’ isimli dosyayı bulun ve açın.

Bu dosyayı açtığınızda şimdiye kadar giriş yapmış olduğunuz bütün ağları ve şifreleri görebilirsiniz. Şifreler psk() password() şeklinde yazar.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir