Yazılım mühendisliği maaşları

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisliği, yazılım geliştirmek, sistem güvenliğini sağlamak, gerektiğinde test etmek, oluşturulan programın birbiriyle kordinasyon içinde çalışmasını sağlamak için öğrenciler yetiştiren bir bölümdür. Bu bölüme girmek için ÖSYM’nin YKS sınavına girmeniz gerekiyor. Sınav 2 oturumdan oluşuyor; TYT ve AYT. Yazılım Mühendiliği bölümünü kaznamak için sayısal puan türünden yeterli bir sıralama yapmanız gerekiyor.

Kimler Yazılım Mühendisliği Okumalı?

YKS sınavına girip yeterli sayısal puanı alan herkes yazılım mühendisliğini okuyabilir ancak kimlerin bu işi daha iyi ve zorlanmadan yapabileceğini şimdi yazacağım. Öncelikle algoritma becerinizin çok iyi olması gerekiyor.
algoritma: Bir problemi çözmek ve bir amaca ulaşabilmek için tasarlanan yola denir. Algoritma terimi programlama ve matematikte karşımıza çıkar. Algoritmada her şey net ve kesin olmalıdır. Kullanım alanı ne olursa olsun algoritması olmayan program yoktur. Bir problem karşısında farklı çözüm yolları tasarlayıp en doğru ve stabil olanı uygulamalısınız. Bu işte sabırlı olmak da çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre programlamada erkekler daha başarıldır çünkü erkekler daha basit düşünür.

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Öncelikle yazılım gibi kendini geliştirmenin çok önemli olduğu alanlarda çalışmak istiyorsan maaşını belirleyecek birisi varsa o da sensin. Eğer işini seversen, yeni teknolojileri araştırıp bunları öğrenip uygulamaya başlarsan diğerlerinden daha iyi para alırsın. Her sektörde olduğu gibi yazılım sektöründe de rekabet son derece yüksek bu yüzden sürekli kendini geliştirmelisin. Örneğin arkadaşın iyi bir yazılım şirketinde 4000 tl maaş alırken sen harika bir app ayıp ya da kendi şirketini kurup aylık 10.000 tl kazanabilirsin. Bu sektörde deneyim ve tecrübe de çok önemlidir. Üniversite yıllarında staj yapıp cv ye ekleyen kişilerin maaşı daha yüksek olabilir.

Devlette Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisliği için devlette çok fazla kadro açıldığı söylenemez. Devlet çok fazla yazılım mühendisi çalıştırmıyor ancak bir devlet çalışanı ortalama 4-5 bin tl maaş alıyor.

Özel Sektörde Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılımcılar özel sektörde daha fazla para kazanıyor çünkü devlette yerinde sayarsın özel sektörde kendini daha fazla geliştirebilirsin. Özelde maaşlar tecrübeye göre değişir. Ancak ortalama maaşlar tablodaki gibidir.

0-2 Yıl Tecrübe 3000 tl
2-5 Yıl Tecrübe 5000 tl
5-10 Yıl Tecrübe 7500 tl
Yönetim 20000 tl

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir